کاربرد های آسفالت چیست و در چه مواردی استفاده می شود

کاربرد های آسفالت

سری برگه ‌های اطلاعات سرویس آسفالت «کاربردهای آسفالت» که پس از نوامبر 2009 منتشر شد، به طور کامل از سری استانداردهای آسفالت EN 13108 که در ژانویه 2008 در انگلستان اجرا شد، در نظر گرفته شده است. سند 12 در این سری، اصطلاحات جدید مواد اجرا شده توسط استانداردهای اروپایی را خلاصه می کند و باید همراه با سایر برگه های اطلاعات MPA خوانده شود.

ساخت و روسازی محوطه های پارکینگ خودرو شامل جاده های اختصاصی

تقریبا تمام جاده در این کشور آسفالت هستند. آسفالت استحکام، دوام و مقاومت خوبی در برابر شرایط آب و هوایی، سهولت در نگهداری و تعمیر و ظاهری صاف و براق را به منظور علامت گذاری مناسب جاده فراهم می کند. این باعث می شود آسفالت ها به عنوان روکش برای جاده های اختصاصی،‌ باراندازها،‌ پارکینگ ها و محوطه پارکینگ برای وسایل نقلیه سنگین تر مناسب باشند.

ساخت و روسازی محوطه های پارکینگ برای وسایل نقلیه متوسط و سنگین

تقریبا تمام جاده ها در این کشور با آسفالت روسازی شده اند. آسفالت به شکل های مختلف استحکام، دوام و مقاومت خوبی در برابر آب و هوا، سهولت در تعمیر و نگهداری، ظاهری منظم و صاف و براق را برای علامت گذاری مناسب جاده ها فراهم می کند. همین امر باعث می شود که آسفالت به عنوان روکش سایر موقعیت ها نیز مناسب باشد.

بازسازی رویه جاده ها و سایر مناطق سنگفرش شده با استفاده از آسفالت

گزینه های زیاد و گاهی گیج کننده ای از مصالح روسازی آسفالت وجود دارند،‌که هر یک ویژگی ها و کاربردهای منحصر به فرد خود را دارد. به منظور به حداکثر رساندن فواید و دوام آن ها هنگام استفاده به عنوان بازساری رویه، ضروری است که کار قبل و در حین اجرای آن مورد توجه دقیق قرار گیرد.

پرداخت های تزئینی و رنگی برای روکش های آسفالتی

«شما می توانید هر رنگی که دوست دارید را داشته باشید به شرطی که مشکی باشد». این اظهار نظر منسوب به هنری فورد به خوبی می تواند برای توصیف مواد آسفالتی که برای روسازی بیشتر جاده ها و سایر مناطق سنگفرش شده انتخاب می شوند، مورد استفاده قرار گیرد. با این وجود، مواقعی وجود دارد که یک رنگ خاص یا پرداخت نهایی تزئینی مورد نیاز است و هدف از این برگه اطلاعاتی نشان دادن روش هایی که به واسطه آن ها رسیدن به این پرداخت ها امکان پذیر می شود.

انتخاب پیمانکار روسازی

راهنمایی های ارائه شده در این برگه اطلاعاتی به منظور کمک به صاحبان ملک ارائه شده است تا یک پیمانکار معتبر روسازی را انتخاب کنند و از عواقب ناگوار و اغلب بسیار پرهزینه یک کار با کیفیت پایین جلوگیری کنند. شما می توانید برای انتخاب به صفحه آسفالت کاری سایت راه سازا مراجعه نمایید و برای سفارش با ما تماس حاصل فرمایید.

روکش آسفالتی برای مناطق با تنش بالا

این برگه اطلاعات راهنمایی کلی در مورد فاکتورهایی که ممکن است لازم باشد هنگام در نظر گرفتن استفاده از روکش آسفالت در مناطق با تنش بالا در نظر گرفته شود، ارائه می دهد.

استفاده از آسفالت در ساخت فضاهای بازی و ورزشی

این برگه به کاربردهای آسفالت در ساخت و ساز فضاهای ورزشی و بازی، مانند زمین بازی، زمین های تنیس، نت بال و زمین های بسکتبال 5 نفره و سایر موارد می پردازد.

کاربردهای آسفالت در کشاورزی

طی دهه ها عملکرد و دوام عالی مخلوط های آسفالتی در روسازی بیشتر جاده ها و راه های جهان اثبات شده است. مزایای استفاده از این مخلوط ها برای تعدادی از کاربردهای کشاورزی مانند جاده های منتهی به مزرعه، کف خانه های حیوانات و مکان های ذخیره سازی،‌ طی سال ها محبوبیت بیشتری پیدا کرده اند.

کاربردهای متفرقه آسفالت

کاربرد اصلی آسفالت در ساخت و ساز جاده ها، از بزرگراه ها گرفته تا جاده های دسترسی خصوصی، است اما سایر کاربردهای مهم آن در پارکینگ وسایل نقلیه (از پارک کامیون های سنگین گرفته تا اتومبیل های شخصی)، فضاهای ورزشی و تفریحی و کاربردهای کشاورزی نیز اهمیت ویژه ای پیدا کرده اند. بیشتر این کاربردها در سایر برگه ها و کتابچه های اطلاعاتی تولید شده توسط انجمن محصولات معدنی بیان شده است. با این حال، کاربردهای تخصصی دیگری از آسفالت وجود دارد و این برگه اطلاعاتی در نظر گرفته شده است تا یادداشت مختصری از این موارد و نشانی از جایی که می توان اطلاعات یا توصیه های بیشتر در مورد آنها به دست آورد، ارائه دهد.

استفاده از آسفالت در فرودگاه ها

بیشتر جاده های جهان با آسفالت روسازی می شوند، که عملکرد و دوام خوبی را تحت شرایط ترافیک سنگین از خود نشان می دهد. این مواد به طور گسترده در ساخت و ساز باراندازهای هوایی و محوطه پارکینگ برای وسایل نقلیه سبک و سنگین نیز کاربرد دارند. بنابراین، آن ها برای استفاده در ساخت و ساز و روسازی جاده های دسترسی، پارکینگ های وسایل نقلیه در فرودگاه بسیار مناسب هستند.

ساخت و ساز و روسازی پیاده راه و راه مخصوص دوچرخه با آسفالت

آسفالت به دلیل خطرات کمتر ناشی از ترک خوردگی در مقایسه با واحدهای سنگفرش مدولار سفت و سخت مانند جاده های سنگفرش و دال ها، به طور فزاینده ای در مسیرهای پیاده رو مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین، با گسترش امکانات دوچرخه سواری در انگلستان، آسفالت به طور فزاینده ای به انتخاب اول روسازی مسیر دوچرخه سواری تبدیل شده است.

لینک منبع: mineralproducts.org

مطالب مرتبط