تعریف قیر؛ تفاوت قیر و آسفالت چیست؟

تفاوت قیر و آسفالت

آسفالت و قیر چه تفاوتی با هم دارند؟ آیا باید از قیر استفاده کنم یا آسفالت؟

قیر در واقع یک چسب مایع است که آسفالت را کنار هم نگه می دارد. اصطلاح قیر اغلب به صورت اشتباه برای توصیف آسفالت مورد استفاده قرار می گیرد.

در یک جاده پوشیده شده با قیر، لایه ای از قیر پاشیده می شود و سپس با سنگدانه هایی روی آن را می پوشانند. این کار تکرار می شود تا جاده دو بار درزگیری شود.

آسفالت در کارخانه ای تولید می شود که سنگدانه، قیر و ماسه را حرارت داده، خشک کرده و با هم مخلوط می کند تا یک ترکیب نهایی به دست آید. سپس ازطریق یک ماشین روسازی در محل به صورت یک ماده جامد با ضخامت مورد نیاز نسبت به کاربرد نهایی بر روی جاده ریخته می شود. آسفالت باعث ایجاد جاده ای با سطح صاف تر و بادوام تر نسبت به جاده های پوشیده با قیر می شود.

قیر چیست؟

قیر یک عامل اتصال دهنده است که از نفت تولید می شود. قیر به دلیل چسبندگی بالا و مقاومت در برابر آسیب ناشی از نشت آب و روغن شناخته شده است. همین ویژگی ها باعث می شود تا قیر یک اتصال دهنده ایده آل برای آسفالت باشد زیرا آسفالت معمولا به عنوان سطح روی جاده ها، پارکینگ ها و بزرگراه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

قیر را می توان بسته به نوع کاربردی که دارد با مشخصات و ویژگی های مختلف تولید کرد، اما به طور کلی قیر از تقطیر نفت خام تولید می شود. این فرآیند مایع سبک تر را حذف کرده و باعث می شود که یک ماده چسبنده ضخیم باقی بماند؛ که در مورد آسفالت، سنگدانه های سنگین مانند سنگ و سنگ ریزه با ماسه باقی می مانند.

قیر با قطران نیز اشتباه گرفته می شود. قطران یک عامل اتصال دهنده دیگر است که در ترکیب با سنگدانه، تارمک را به وجود می آورد.

تفاوت بین آسفالت و قیر در چیست؟

قیر در اغلب موارد به عنوان یک اصطلاح اشتباه در توصیف آسفالت مورد استفاده قرار می گیرد و برای بسیاری می تواند گیج کننده باشد. در انگلستان، بسیاری از مردم هنگام توصیف مخلوطی از قیر، سنگ، سنگ ریزه یا شن و ماسه از اصطلاح قیر استفاده می کنند. در استرالیا، به آن مخلوط آسفالت می گویند.

در حالی که قیر معمولا به صورت مخلوط مورد استفاده قرار می گیرد، اما خود به عنوان یک عامل اتصال دهنده در جاده ها کاربرد دارد. بنابراین، ممکن است گاهی اوقات عبارت جاده پوشیده از قیر را بشنوید. این عبارت به یک لایه یا لایه هایی از قیر اشاره دارد که در جاده با هدف اتصال یا درزگیری لایه های دیگر استفاده می شوند.

قیر در مقایسه با آسفالت، کدام را باید استفاده کرد؟

اگر قصد روسازی یک جاده، پارکینگ، بارانداز یا منطقه تجاری را دارید، باید از آسفالت استفاده کنید. آسفالت یک مخلوط کامپوزیتی است است که سطحی بادوام و انعطاف پذیر را برای خودروها، وسایل نقلیه سنگین و ماشین آلات فراهم می کند.

قیر تنها توسط تامین کنندگان تجاری به عنوان یک چسب یا درزگیر برای محصولات دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

پروژه های آسفالت ما را مشاهده کنید

پروژه های گذشته ما را بررسی کنید تا ببینید چگونه آسفالت می کنیم. از طرف دیگر، اگر سؤالی دارید، می‌ توانید همین امروز با تیم راه سازا تماس بگیرید.

مطالب مرتبط