آسفالت چیست ؟ و چگونه تولید می شود ؟

آسفالت چیست

آسفالت مخلوطی از سنگدانه ها، لایه بیندر و پرکننده است که برای ساخت و ساز و نگهداری از جاده ها، محوطه های پارکنیگ، خطوط راه آهن، بنادر، باند فرودگاه، خطوط دوچرخه سواری،‌ پیاده روها و نیز محوطه های بازی و فضاهای ورزشی مورد استفاده قرار می گیرد.

سنگدانه های مورد استفاده برای مخلوط آسفالت می تواند از سنگ های خرد شده، ماسه، شن یا خاکستر باشد. امروزه، از ضایعات یا محصولات جانبی خاصی مانند نخاله های ساختمانی و تخریب شده به عنوان سنگدانه ها استفاده می شود که باعث افزایش پایداری آسفالت می گردد.

به منظور ترکیب این سنگدانه ها و ایجاد یک مخلوط یکپارچه و منسجم از بیندر استفاده می شود. معمولا از قیر به عنوان لایه بیندر استفاده می شود، اگرچه امروزه مجموعه ای از بیندرهای زیست پایه نیز با هدف به حداقل رساندن اثرات زیست محیطی بر جاده ها در دست توسعه هستند.

روسازی آسفالت به طور متوسط شامل سازه جاده بالای سطح سازنده است که خود از مصالح ناپیوسته و بیندر شده تشکیل می شود. این به روسازی این امکان را می دهد تا بارهای ترافیک را قبل از رسیدن به سطح سازنده به خوبی توزیع کند. به طور معمول، روسازی ها از لایه های مختلفی تشکیل شده اند:

آسفالت چگونه تولید می شود؟

آسفالت در کارخانه آسفالت تولید می شود. این می تواند یک کارخانه ثابت یا حتی یک کارخانه متحرک باشد. امکان تولید 800 تن آسفالت در ساعت در کارخانه های تولید آسفالت وجود دارد. میانگین دمای تولید آسفالت مخلوط گرم بین 150 تا 180 درجه سانتیگراد است، اما امروزه تکنیک های جدید به منظور تولید آسفالت در دماهای پایین تر در دسترس هستند.

برای آگاهی بیشتر میتوانید مقاله “مواد تشکیل دهنده آسفالت” مطالعه نمایید.

انواع مختلف آسفالت

برای این که بتوان بهترین عملکرد را برای کاربردهای مختلف ارائه داد، انواع مختلفی از مخلوط های آسفالت مورد استفاده قرار می گیرند. به دلیل الزامات مختلف (مقدار ترافیک، تعداد وسایل نقلیه سنگین، دما،‌ شرایط آب و هوایی، الزامات کاهش نویز و غیره)، مخلوط مورد استفاده باید سفتی و مقاومت کافی در برابر تغییرشکل را داشته باشد تا از یک سو با فشار اعمال شده از جانب چرخ های وسایل نقلیه مقابله کند و از سوی دیگر باید استحکام خمشی کافی به منظور مقاومت در برابر ترک خوردگی ناشی از فشارهای مختلف وارد شده بر آن را داشته باشد. علاوه بر این، کارایی خوب در حین کارکرد برای اطمینان از این که به خوبی متراکم شده است تا به دوام بهینه برسد، لازم است. برای مشاوره در باره آسفالت کاری خیابان ها و اماکن دیگر در آسفالت در تهران یا آسفالت کاری استان قزوین و دیگر استان ها می توانید از ما مشاوره بگیرید.

مخلوط های آسفالتی را می توان در دماهای مختلف تولید کرد.

مخلوط آسفالتی داغ (HMA)

مخلوط های آسفالتی داغ معمولا در دماهایی بین150 تا 180 درجه سانتیگراد تولید می شوند. بسته به نوع کاربرد، یک مخلوط آسفالتی متفاوت را می توان استفاده کرد. برای جزئیات بیشتر در مورد مخلوط های آسفالتی مختلف، به بخش «محصولات آسفالتی» مراجعه کنید.

مخلوط آسفالتی گرم (WMA)

یک مخلوط آسفالتی گرم معمولی در دمایی بین 20 تا 40 درجه سانتیگراد پایین تر از مخلوط آسفالتی گرم تولید می شود. در تولید این نوع آسفالت به طرز قابل توجهی انرژی کمتری مصرف می شود و در نتیجه دود کمتری تولید می شود (به عنوان یک قاعده کلی، کاهش 25 درجه سانتیگراد باعث کاهش 75% از انتشار دود می شود). علاوه بر این، در طول عملیات روسازی دمای مواد پایین تر است، بنابراین شرایط کاری برای کارکنان بهتر شده و جاده زودتر باز می شود.

مخلوط آسفالتی سرد

مخلوط آسفالتی سرد بدون حرارت دهی به سنگدانه ها تولید می شود. این فرآیند تنها به دلیل استفاده از قیر امولسیون شده در آب امکان پذیر است، که در حین فشرده سازی یا در حین اختلاط تجزیه می شود. با گذشت زمان در حین فرآیند پخت، آب تبخیر شده و استحکام افزایش می یابد. مخلوط های آسفالتی سرد به طور خاص برای جاده های کم ترافیک توصیه می شوند.

لایه های مختلف آسفالت

لایه های آسفالت

روسازی از لایه های مختلف آسفالت تشکیل شده است.

به طور کلی لایه های آسفالت بر روی یک لایه زیر بنا ریخته می شوند. اولین لایه که از سطح جاده شروع می شود، لایه رویه یا سطحی نامیده می شود. لایه دوم معمولا لایه بیندر نامیده می شود. به پایین ترین لایه، لایه پایه می گویند.

لایه رویه یا سطحی

لایه رویه یا سطحی شامل یک لایه بالایی از روسازی است که باید بتواند ترافیک سنگین و فشارهای ناشی از محیط زیست بدون ایجاد ترک خوردگی و برش های نامطلوب را تحمل کند. هدف اصلی آن ارائه یک پروفایل یکنواخت برای راحتی کاربر است، در حالی که بافت کافی برای اطمینان از مقاومت در برابر لغزش را فراهم می کند. بسته به شرایط محلی، ویژگی های عملکردی مانند مقاومت در برابر لغزش، کاهش نویز و دوام اغلی برای لایه های رویه مورد نیاز هستند. در برخی موارد، زهکشی سریع آب سطحی مورد نیاز است در حالی که لایه های رویه باید غیرقابل نفوذ باشند تا از ورود آب به داخل سازه جلوگیری به عمل آید. بسته به نیازهای خاص، طیف گسترده ای از لایه های سطحی یا رویه را می توان انتخاب کرد. انواع لایه های رویه عبارتند از:

 • آسفالت بتن (AC)
 • Béton Bitumineux Mince (بتن آسفالت لایه نازک – AC-TL)
 • آسفالت بتن لایه های بسیار نازک (AC-VTL)
 • لایه بسیار نازک آسفالت بتن (AC-UTL)
 • آسفالت ماستیک سنگی (SMA)
 • آسفالت نورد گرم (HRA)
 • آسفالت متخلخل (PA)
 • آسفالت متخلخل دولایه (2 لیتر PA)
 • آسفالت ماستیک (MA)
 • آسفالت نرم (SA)

لایه بیندر

لایه های بیندر به منظور تحمل بیشترین تنش های برشی طراحی شده اند که حدود 50 تا 70 میلیمتر زیر سطح آسفالت رخ می دهند. از این رو، لایه بیندر بین لایه سطحی و لایه پایه قرار می گیرد تا با ترکیب کیفیت پایداری و دوام، شیارشدگی کاهش یابد. پایداری و دوام را می توان با استفاده از تماس سنگ روی سنگ و بیندرهای سفتو/یا اصلاح شده بدست آورد.

لایه پایه

شاید لایه پایه مهم ترین لایه ساختاری از روسازی باشد، که برای توزیع موثر ترافیک و بارهای محیطی به گونه ای در نظر گرفته شده است که لایه های ناپیوسته زیرین در معرض تنش ها و کرنش های بیش از حد قرار نگیرند. این اغلب حاکی از سفتی نسبتا زیاد لایه پایه است. علاوه بر این، لایه پایه باید مقاومت به خستگی کافی را نیز داشته باشد.

فوندانسیون و مواد ناپیوسته

از آنجایی که لایه های زیرین خاک اغلب از مواد نسبتا ضعیفی تشکیل شده اند، بسیار مهم است که بارهای آسیب رسان به طور موثر توسط لایه های بالایی حذف شوند. در این مورد، لایه های پایه ناپیوسته و لایه های زیر پایه شامل سنگدانه های خرد نشده یا خرد شده متناسب هستند.

آیا می دانستید که …

 • آسفالت گاهی اوقات به عنوان روسازی انعطاف پذیر شناخته می شود. این به دلیل توانایی آن در مقاومت تا حد زیادی در برابر تنش ناشی از نشست ‌های جزئی بستر بدون ترک است.
 • …آسفالت ماده غالبی است که برای ساخت جاده و حفظ شبکه راه در اروپا استفاده می شود؟
 • … 25 درصد از کل تولید آسفالت جهان در اروپا انجام می شود؟
 • میانگین قیر مصرفی در آسفالت 5 درصد وزنی است؟
 • اروپا بیش از 4000 طرف قرارداد تولید آسفالت و بیش از 9500 شرکت هایی که در تولید و/یا آسفالت نقش دارند؟
 • … برخی از مردم هنوز در مورد آسفالت یک جاده صحبت می کنند. از دهه 1990 دیگر از قیر در جاده سازی استفاده نمی شود.
 • … قیر با قیر طبیعی یا بیتومن کاملاً متفاوت است. هر دو سیاه هستند، اما قیر از زغال سنگ و قیر طبیعی از نفت خام سنگین به دست می آید.
 • در ایران بزرگترین تولیدکنندگان آسفالت وجود دارد.
 • … قیر با قیر طبیعی یا بیتومن کاملاً متفاوت است. هر دو سیاه هستند، اما قیر از زغال سنگ و قیر طبیعی از نفت خام سنگین به دست می آید.

مطالب مرتبط