اجرای آسفالت با فینیشر

شرکت راه سازا بهترین اجرا کننده کلیه خدمات اجرای آسفالت شامل آسفالت کاری خیابان و جاده و… به صورت کاملا حرفه ای و با بهره گیری از اکیپ مجرب و ماهر و با استفاده از مواد اولیه درجه یک آماده خدمت رسانی به شما مشتریان عزیز می باشد.در این مقاله سعی داریم شما خوانندگان عزیز را با آسفالتکاری توسط دستگاه فینیشر آشنا کنیم.

پخش آسفالت به فاکتورهایی نظیر دمای محیط، دمای ترکیب آسفالتی و همچنین آماده سازی بسترکار وابسته است و این عوامل باید توسط دستگاه نظارت تایید شود و پیمانکارهم بدون تایید دستگاه نظارت اجازه پخش آسفالت را ندارد.

پخش آسفالت با استفاده از دستگاه فینیشر انجام می شود. فینیشر ترکیبات آسفالتی را به طور یکپارچه و همگن در عرض، ضخامت و شیب یکسان پخش می کند.

نحوه اجرای آسفالت کاری

اجرای آسفالت کاری به دو صورت مکانیزه و دستی انجام می شود. در اجرای مکانیزه همانطور که از اسم آن پیداست از تجهیزات و ماشین آلات پیشرفته استفاده می شود و اغلب در محیط های باز و بزرگ و محوطه های با متراژ بالا کاربرد دارد. برای این منظور از دستگاه هایی به نام فینیشر، گریدر، غلتک های فلزی و غلطک های لاستیکی استفاده می شود.

در اجرای دستی نیز با بهره گیری از افراد کاربلد و حرفه ای نظیر اوستاکار غلتک و اوستاکار ماله کش و…خدمات اسفالت کاری صورت می پذیرد. اجرای دستی آسفالت کاری برای محیط های با متراژ کم یا لکه گیری های جزیی بسیار مناسب بوده و علاوه بر آن در برخی محیط ها که ماشین فینیشر نمی تواند مانور داشته باشد اجرای آسفالت کاری به صورت دستی می تواند گزینه مناسبی باشد.

فینیشر چیست؟

فینیشر یکی از انواع ماشین های راهسازی است که مخلوط آماده شده آسفالت و بتن و… را دریافت کرده و پس از انجام تنظیماتی که توسط اپراتور دستگاه انجام می شود مواد را با طول و عرض و ضخامت یکسان روی سطح موردنظر ( جاده و خیابان ها و پارکینگ و…) پهن کرده و برای فشرده سازی و کوبیدن مواد نیز از غلتک های مخصوص استفاده می شود. فینیشر اسفالت دارای دو نوع چرخ لاستیکی و چرخ زنجیری می باشد.

از نوع چرخ زنجیری بیشتر در پروژه های عمده و خارج شهر استفاده می شود و نوع چرخ لاستیکی برای داخل شهر کاربرد دارد.

در قسمت پشت فینیشر مخزنی جهت حمل مواد وجود دارد که مخلوط آسفالتی توسط کامیون از طریق قیف در آنجا تخلیه می شود. همچنین در قسمت جلویی فینیشر صفحه ایی پهن وجود دارد که به آن هد گفته می شود و توسط آن مواد به طور یکسان روی سطح موردنظر پخش می شود.

پخش آسفالت با فینیشر

دستگاه فینیشر باید طوری تنظیم شود تا ترکیبات آسفالتی را به طور یکنواخت و با ضخامت یکسان روی سطح موردنظر پخش نماید. پره های قسمت پخش کننده باید به گونه ای باشد که آسفالت را به صورت یکنواخت در جلوی اتوی فینیشر پخش کند.

همچنین صفحه اتوی فینیشر باید دارای تجهیزات تسطیح کننده باشد تا در دماهای تعیین شده بتواند سطحی یکنواخت ایجاد کرده تا از فتیله شدن و شیاردار شدن آسفالت جلوگیری شود.

علاوه بر آن ترجیحا صفحه اتوی فینیشر باید دارای گرم کن بوده تا در مواقع ضروری بتوان از آن برای گرم کردن مخلوط آسفالت استفاده کرد. پیمانکار می تواند در آسفالت کاری پروژهای خاص و جهت تنظیم دقیق تر سطح آسفالت از فینیشرهای تمام اتوماتیک نیز استفاده کند.

فینیشر همچنین باید دارای کوبنده های لرزشی و ارتعاشی بوده تا بتواند آسفالت را در قسمت هایی که ضخامت های مختلف دارند نیز به طور یکنواخت و در عرض های تعیین شده پخش نماید. همین طور هنگامی که عرض سطح موردنظر زیاد باشد و پخش آسفالت در چندین خط صورت پذیرد، پخش آسفالت باید در صورت امکان در خطوط مجاور و به طور همزمان انجام شود تا از ایجاد ترک طولی جلوگیری به عمل آید.

همچنین باید دقت بسیار شودکه محل اتصال عرضی آسفالت باید به طور کاملا یکنواخت و یکسان بوده و پس از کوبیده شدن و فشردگی توسط غلتک، ناهمواری به وجود نیاید. به همین خاطر پیمانکار باید تعداد کافی نیروی ماهر و باتجربه به همراه چندین دستگاه فینیشر آماده به کار در اختیار داشته باشد تا بتوانند ناهمواری ها و شیارهای ایجاد شده و نواقص کار را با استفاده از وسایل و تجهیزات مناسب رفع نماید. ضخامت آسفالت پهن و کوبیده شده نیز باید تحت کنترل باشد و توسط میله اندازه گیری می شود و در صورت نیاز تغییراتی در آن اعمال می شود.

از دیگر خدمات مجموعه راه سازا انجام امور آسفالت کاری و محوطه سازی، آسفالت کاری پشت بام، پارکینگ و باند فرودگاه ها و…، زیر سازی تراشه اسفالت، زیر سازی سطح مورد نظر،اجرای روکش آسفالت و لکه گیری اسفالت،اجرای مکانیزه آسفالت، اجرای دستی اسفالت و پخش آسفالت با فینیشر می باشد که تماما توسط نیروهای متخصص و کار بلد صورت گرفته و تیم راه سازا آماده خدمت رسانی به شما هموطنان عزیز در سایر استان های تهران، قزوین، کرج،رشت و زنجان می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت سایر خدمات آسفالت کاری منطقه مورد نظر خود با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

مطالب مرتبط