اجرای آسفالت سرد

مجموعه راه‌سازا پیمانکار رسمی و مجری کلیه خدمات آسفالت‌کاری با چندین سال سابقه درخشان در پروژه‌های اجرای آسفالت و محوطه‌سازی در خدمت شما هم‌میهنان عزیز می باشد. راه‌سازا دارای اکیپی مجرب و آموزش‌دیده طبق دانش روز بوده و علاوه بر ارائه خدمات به صورت حرفه ای، کیفیت خدمات را نیز تضمین می‌کنند.

آسفالت ترکیبی سیاه رنگ و مخلوطی از قیر و سنگدانه بوده و انواع مختلفی دارد و به سه دسته آسفالت سرد، آسفالت گرم و آسفالت حفاظتی تقسیم می‌شود و با توجه به میزان ترافیک و شرایط آب و هوایی مختلف می‌تواند متفاوت باشد و باید به گونه ای انتخاب شود که مقاومت لازم در برابر ترافیک سنگین و فشارهای وارده ناشی از چرخ ماشین را داشته باشد و در برابر ترک‌خوردگی و تغییر شرایط جوی نیز مقاومت خود را از دست ندهد. در این مقاله می‌خواهیم به طور مختصر شما را با آسفالت سرد و نحوه اجرای آن آشنا کنیم.

آسفالت سرد مخلوطی از قیر محلول ( امولسیون ) و مصالح سنگی است که در دمای محیط با هم ترکیب شده و در همین دما نیز عملیات پخش و تراکم آن انجام می‌شود. هنگام ترکیب مصالح سنگی یا همان سنگدانه‌ها با قیرآبه اگر سنگدانه مرطوب باشد مشکلی پیش نمی‌آید. ولی اگر بخواهید مصالح را با قیر محلول ترکیب کنید باید رطوبت آن را به طور کامل در دمای محیط یا به وسیله حرارت از بین برده و خشک کنید.

 از ویژگی‌های آسفالت سرد این است که می‌توان آن را برای مدتی طولانی و تحت شرایطی انبار و نگهداری کرده و در آینده از آن استفاده کرد. به همین دلیل آسفالت سرد برای حمل و نقل در مسافت‌های طولانی بسیار مناسب بوده و نگرانی بابت خراب شدن مواد اولیه یا کاهش کیفیت آن‌ها وجود ندارد.

انواع آسفالت سرد

آسفالت سرد با توجه به روش اجرا و تولید آن به دو نوع مختلف تقسیم می‌شود:

  • آسفالت سرد کارخانه‌ای در کارخانه‌های مرکزی آسفالت تهیه شده و سپس برای اجرای عملیات آسفالت‌کاری به محل مورد نظر حمل می شوند.
  •  آسفالت سرد مخلوط در محل نیز به دو روش مختلف تهیه می‌شود:

در روش اول اختلاط سنگدانه‌ها و قیر در محل انجام می‌شود. بدین صورت که مصالح سنگی در کنار همدیگر و در امتداد راه قرار گرفته و سپس روی آن‌ها قیر پاشی صورت می‌گیرد و پس از آن نیز عملیات پخش توسط تجهیزات و ماشین آلات مخصوص مانند گریدر انجام می‌شود.

در روش دوم تهیه آسفالت سرد، مخلوط‌کردن مصالح سنگی و قیر در کارگاه‌های مخصوص و طبق مقررات و موازین تایید شده توسط دستگاه نظارت انجام شده و جهت اجرای آسفالت‌کاری به محل مورد نظر حمل می‌شود.

نحوه اجرای آسفالت سرد

اجرای آسفالت سرد فارغ از نوع آن شامل مراحل زیر می‌باشد:

  • زیر سازی و آماده کردن سطح راه. رفع ناهمواری‌ها و درز‌گیری ترک‌ها و پر‌کردن چاله‌های موجود و ایجاد سطحی یکدست و هموار
  • پاکسازی سطح مورد‌نظر از گرد و غبار و هر نوع آلودگی با استفاده از جاروی مکانیکی
  • قیرپاشی سطح با استفاده از دستگاه‌های مخصوص قیرپاش. میزان قیر و پخش آن روی سطح نیز طبق موازین تعیین شده توسط دستگاه نظارت مشخص می‌شود.

پخش آسفالت سرد توسط گریدر یا ماشین پخش آسفالت در لایه‌هایی با ضخامت یکسان انجام می‌شود. پخش با ماشین آسفالت سرعت بیشتر و بازدهی بهتری داشته و سطح یکپارچه‌تری را نیز به وجود می‌آورد. اما در این حالت امکان پارگی آسفالت نیز وجود دارد که در پخش آسفالت با استفاده از گریدر این اتفاق نخواهد افتاد. در مقابل گریدر سرعت کمتری نسبت به ماشین پخش آسفالت دارد و سطحی که ایجاد می‌کند نیز کمی ناهموار و غیر یکنواخت است.

با رعایت تمامی شرایط  و استانداردهای تعیین شده می‌توان در بیشتر لایه‌های روساز و آستر‌کشی جاده‌ها و سطوح کم ترافیک از آسفالت سرد استفاده کرد. همچنین می‌توان از اساس قیری ( قیرپاشی ) در برخی سطوح دارای ترافیک سنگین نیز استفاده کرد.

به طور کلی اجرای آسفالت سرد برای خیابان‌ها و مسیرهای کم‌تردد و دارای ترافیک سبک و متوسط مناسب است و در صورت ازدیاد عبور و مرور و ایجاد ترافیک سنگین، روی آن آسفالت‌کاری به صورت گرم اجرا خواهد شد.

از آسفالت سرد در لکه‌گیری‌های کوچک و پر‌کردن چاله‌ها نیز می‌توان استفاده کرد و نیازی به حرارت دادن آن نیست. بدین‌صورت که آسفالت سرد را روی سطح یا چاله ریخته و با غلطک آن را پخش می‌کنند.

توجه داشته باشید اجرای آسفالت سرد نباید در دمای سرد صورت گیرد و بهتر است در فصولی از سال که دمای هوا گرم و خشک است این عملیات اجرا شود و حداقل پس از گذشت چندین هفته نیز هوا همچنان گرم و خشک باقی بماند.

 شرکت راه سازا با استفاده از ماشین‌آلات و تجهیزات پیشرفته و مدرن و استفاده از متریال مرغوب و درجه یک سعی در ارائه بهترین خدمات و جلب رضایت شما عزیزان دارد. جهت مشاوره و کسب اطلاعات تکمیلی با ما تماس بگیرید.

مطالب مرتبط