اجرای آسفالت گرم

آسفالت کاری در شهر قدس

شرکت راه سازا پیمانکار رسمی اجرای آسفالت‌کاری در ایران به همراه کادری مجرب و حرفه ای و با بهره‌گیری از متریال درجه یک و همچنین استفاده از دستگاه‌ها و تجهیزات مدرن آماده خدمت‌رسانی به هموطنان عزیز می‌باشد.

اجرای آسفالت به دو صورت مکانیزه و دستی قابل انجام است که با توجه به نوع کار و سطح موردنظر، آسفالت کاری به  یکی از این دو روش انجام می‌شود.

آسفالت شامل سه نوع آسفالت گرم، سرد و حفاظتی است و علاوه بر موارد کاربرد مختلف، روش تهیه و اجرای هر یک نیز متفاوت می‌باشد.در ادامه مقاله می‌خواهیم به روش اجرای آسفالت گرم بپردازیم. با ما همراه باشید.

اجرای آسفالت گرم

یکی از اصلی‌ترین اصول در اجرای محوطه سازی، کفسازی آن می باشد که برای این منظور می‌توان از آسفالت‌کاری استفاده کرد. اجرای صحیح و اصولی آسفالت علاوه بر اینکه باعث سهولت در تردد می‌شود ظاهری زیبا نیز به محوطه خواهد داد.

رایج ترین نوع آسفالت، آسفالت گرم است و به دلیل مقاومت بالایی که دارد در آسفالت‌کاری سطوح جاده و خیابان و مسیرهای پر ترافیک مانند اتوبان‌ها کاربرد دارد. حدود 90 درصد ترکیبات آسفالت گرم را سنگدانه‌ها تشکیل می‌دهند. در آسفالت گرم قیر و سایر مصالح سنگی در گرما با هم ترکیب شده و همان‌طور گرم نیز روی سطح پخش و اجرا می شود.

نحوه اجرای آسفالت گرم

رفع ناهمواری‌ها و پستی و بلندی‌ها و پاکسازی هر نوع آلودگی و گرد و غبار موجود روی سطح ، نخستین مرحله از اجرای آسفالت گرم می‌باشد که به آن زیر سازی گفته می‌شود و یکی از مراحل بسیار مهم و با اهمیت می‌باشد که باید توسط افراد ماهر و کاربلد و به صورت کاملا اصولی و بهینه انجام شود. سهل انگاری در انجام زیر سازی ممکن است منجر به دوباره‌کاری و صرف هزینه مجدد شود که این موضوع برای مشتری و کارفرما خوشایند نخواهد بود.

همچنین اگر می‌خواهید آسفالت‌کاری را روی پوشش‌های آسفالتی و بتنی اجرا کنید باید همه لکه گیری‌ها و نواقص سطح قبلی را تعمیر کنید و آسفالت‌هایی که دارای پستی و بلندی هستند نیز ترمیم شده و در صورت نیاز لایه‌های بتنی مرمت شوند. تمام این موارد باید به درستی و طبق استانداردهای مخصوص دستگاه نظارت و توسط اکیپی ماهر و مجرب صورت پذیرد. تیم راه سازا با عملکرد مناسب خود در این زمینه سعی در جلب رضایت شما مشتریان عزیز دارد.

پس از انجام مراحل زیر سازی، قیر پاشی صورت می‌گیرد و توسط دستگاهی به نام فینیشر لایه ای قیر روی سطح آماده پخش شده و با نفوذ به درون منافذ باعث یکنواختی سطح و چسبندگی بیشتر مصالح به لایه های زیرین می شود. به این مرحله از قیرپاشی پریمکت نیز گفته می شود.

مرحله بعدی که تک کت نیز نام دارد شامل پخش قیر روی لایه آسفالت است و موجب افزایش چسبندگی آسفالت به لایه های زیرین خود خواهد شد.

در مرحله پایانی کار نیز آسفالت گرم را تحت شرایط و دمای خاص و توسط غلتک‌های مخصوص روی سطح مورد نظر پخش و متراکم می‌کنند. 

انواع آسفالت گرم:

  • آسفالت آستر ( بیندر )

بیندر بین آسفالت رویه و قشر اساس قیر قرار دارد و دانه بندی درشت‌تر و استحکام بیشتری نسبت به آسفالت رویه دارد و قیمت آن نیز کمتر است.

  • آسفالت رویه ( توپکا )

آخرین لایه آسفالت است و نسبت به لایه زیرین خود ( آستر ) دارای دانه‌بندی ریزتر و مقدار قیر بیشتری می‌باشد و به دلیل تماس مستقیم با ترافیک و شرایط مختلف جوی و آب و هوایی مقاومت و استحکام بیشتری نیز دارد.

  • اساس قیری

اساس قیری یا قیر پاشی اولین قشر روسازی آسفالت می‌باشد و مستقیم روی بستر روسازی پخش می‌شود. قیر استفاده شده برای مرحله اساس قیری حالت مایع ( امولسیون) دارد و آبکی می‌باشد.

  • آسفالت متخلخل

آسفالت متخلخل دارای فضای خالی زیادی بوده که از آن به عنوان مخزنی برای جذب آب‌های جاری و برف و باران استفاده می‌شود و از ایجاد سیلاب های کوچک نیز جلوگیری به عمل می‌آید.

  • ماسه آسفالت

نوعی آسفالت است که از اختلاط ماسه شکسته طبیعی و قیر خالص به دست می‌آید و بیشتر برای هموار کردن سطح آسفالت‌های قدیمی مورد استفاده قرار می گیرد.

خدمات مجموعه راه سازا شامل اجرای آسفالت‌کاری جاده، کوچه و خیابان، پارکینگ، پشت‌بام، باند فرودگاه‌ها و … می‌باشد و علاوه بر اجرای آسفالت ، تعمیر و ترمیم آن نیز توسط پرسنل انجام خواهد شد. همچنین تیم راه سازا اجرای کلیه خدمات آسفالت‌کاری شامل تهیه و تولید مواد اولیه ، حمل آن به محل مورد‌نظر و عملیات اجرایی شامل زیر سازی محوطه, قیر پاشی و غلتک‌زنی و کوبیدن آسفالت را  تمام و کمال و با کیفیت بالا به انجام می‌رساند. شما می‌توانید جهت کسب راهنمایی‌های بیشتر در این زمینه و همچنین مشاوره و اطلاع از قیمت‌ها با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

مطالب مرتبط